Ocenění LOG-IN mělo vloni premiéru. Letošní rok ukazuje, že se novinka ujala, a tak příští rok by mohlo jít už téměř o tradici. Ocenění bylo předáno na logistickém fóru LOG-IN 2019, které se konalo 21. listopadu v kongresovém centru O2 Universum. Ceny pro vítěze jednotlivých kategorií převzali zástupci společností Geis CZ, GEBRÜDER WEISS a LIKO-S, speciální ocenění Fachman roku získala Simona Kijonková z firmy Zásilkovna.
V téměř každé oblasti lidského života se časem projeví prvky profesionality, expertizy, dlouholeté zkušenosti, nadstandardní inovace a kompetence. Logistika není výjimkou. Proto se v rámci fóra LOG-IN, které je zaměřeno na případové studie a zajímavé inovace, uděluje Ocenění LOG-IN pro nejlepší inovace a inovátory.
Cena se uděluje ve čtyřech kategoriích: Technická a technologická inovace roku; Projektová inovace roku; Inovace v logistických realitách; Fachman roku. O vítězných nominovaných projektech rozhodují čtenáři časopisu Systémy Logistiky, kteří hlasovali v otevřeném profilu na webu projektlogin.com. Fachmana roku vybírá Klub logistických manažerů (KLM).
Pro každou kategorii je určen odborný garant, který pomáhá zajistit profesionalitu nominačního a výběrového procesu a zároveň doplňuje jeho pohled na inovace v dané kategorii. Na projektové inovace dohlížel nezávislý konzultant Oldřich Petránek, Technickou a technologickou inovaci měl na starosti Filip Plevač, Robert Sgariboldi (180 AGENCY) konzultoval v rámci kategorie Inovace v logistických realitách a prezidentka KLM Miroslava Jechoux byla garantkou Fachmana roku. A nyní k vítězům…
Kompletní přestavení skladu pro vyšší efektivitu
V kategorii Projektová inovace roku zvítězil projekt nazvaný Návrh a realizace řešení pro e-shop Babymarkt.de, kterou přihlásila společnost Geis CZ. Inovace se týkala kompletního návrhu layoutu nového skladu, vybavení, toku zboží a IT řešení. Rozměrově velké artikly jsou uloženy v regálovém systému. Menší artikly jsou naskladněny v třípatrovém policovém systému o půdorysu 3000 m² se 75.000 skladovacími pozicemi, který je osazen automatickým sorterem. Chaotické uložení typově odlišného zboží na jedné pozici (např. tričko – kniha) velmi urychluje picking. Zaměstnanci jsou vybaveni mobilními terminály s prstovými skenery, které jim mimo instrukcí k vypickování objednávek ukážou přesný obrázek právě pickovaného kusu. Skener sorteru „posílá“ rozpracovanou objednávku dále. Hotové objednávky směřují automaticky podle typu dopravce a směru výdeje ke konkrétním balícím stolům. Zkontrolované a zabalené objednávky posílá sorter k příslušným rampám.
Měření bez zastávky
Jako nejlepší Technickou a technologickou inovaci roku označili hlasující projekt Cargometer – vysoce efektivní měření přepravovaných nákladů za pohybu, kterou přihlásila firma GEBRÜDER WEISS. S měřicím systémem lze měřit a přímo při průjezdu branou do skladu při vykládce nákladního vozidla zjišťovat hmotnost a objem všech položek nákladu bez nutnosti zastavovat. To umožňuje dostupný hardware, který je instalován na vykládkových branách. Každá paleta procházející branou je skenována inovativním algoritmem Multiimage-Motion-3-D. Ten používá k měření transportovaného objektu hloubkovou kameru umožňující přesné změření všech tří rozměrů objektu. Speciální snímače na nakládacích branách pořizují během jedné sekundy až 30 záběrů projíždějícího vysokozdvižného vozíku s nákladem. Nově získané údaje se automaticky přenášejí do TMS. Do optického archivu se ukládá report, který obsahuje původní (deklarované) a nově naměřené údaje zásilky. V systému se archivují též videozáznamy z průjezdu konkrétního vozíku se zásilkou bránou a příslušná 3D fotodokumentace. Hmotnost zásilek měří váha instalovaná přímo ve vozících, které zásilku vezou.
Zelená hala: budoucnost průmyslového developmentu?
Na špičku Inovací v logistických realitách se probojoval projekt Živé haly LIKO-Vo společnosti LIKO-S. Nad standardními halami se ovzduší nejen v letním období značně ohřívá, hala LIKO-Vo dokáže snižovat radiaci tepla a ochlazovat své okolí až o deset stupňů Celsia. LIKO-Vo využívá konceptu takzvaných živých budov, které staví na přírodní tepelné stabilizaci. Tu zajišťuje zelená střecha a fasáda, retenční jezírko a další technologie. Kromě estetické benefitu a schopnosti tepelné izolace mají zelené plochy budovy i funkci kořenové čistírny odpadních vod. Zelená střech akumuluje přívalové deště, zabraňuje zahlcení kanalizace nebo eliminuje přehřívání podkrovních prostor v interiéru. Architektonický návrh pochází od Fránek Architects.
Simona Kijonková fachmankou roku
Kategorii Fachman roku ovládla zakladatelka a majitelka společnosti Zásilkovna Simona Kijonková. Na FSE UJEP studovala v letech 1998–2001 obor Finance. V současné chvíli zastává pozici CEO holdingu Packeta, do kterého spadá i Zásilkovna, kterou Simona Kijonková před osmi lety založila jako start-up. V holdingu aktuálně řídí 11 firem, 500 zaměstnanců v několika zemích Evropy. Věnuje se také dalším investicím do start-upů, je spolumajitelkou IT firmy MYPS, start-upu SizeID.com a v roce 2017 spoluzaložila P2P online platformu na služby Robeeto.com.
Text: Stanislav D. Břeň
Foto: Martin Mašín