V Škoda Auto nasadili najnovšie logistické roboty slovenského výrobcu
Inteligentné riadenie, prepojenie priamo na výrobu, pokročilá orientácia vďaka synchronizácii reálneho a virtuálneho sveta. Takýmito vlastnosťami sa vyznačujú najmodernejšie typy logistických robotov z portfólia žilinskej technologickej spoločnosti CEIT, ktoré aktuálne vo svojich závodoch nasadil najväčší český výrobca automobilov.
Bezobslužné robotické vozíky už nepotrebujú magnetickú pásku na podlahe priemyselnej haly. Spoločnosť Škoda Auto, líder v zavádzaní inovácií Industry 4.0 na českom trhu, do svojich logistických procesov implementovala viac ako 130 takýchto moderných robotov.
Nové logistické ťahače využívajú pokročilú úroveň riadenia a navigácie. Skenujú prostredie a statické objekty v hale, pričom dráhy sú reprezentované virtuálne, v softvérovom prostredí. Systém importuje pôdorys miesta nasadenia a synchronizuje reálny a virtuálny svet. Magnetická páska tak už viac nie je potrebná. Navigácia a riadenie sa v ešte väčšej miere presunuli do virtuálneho sveta a predstavujú ďalší významný krok v inováciách internej logistiky najväčšej českej automobilky
„Neustále sa snažíme inovovať, optimalizovať transportné procesy a zefektívňovať tok materiálu, a to čoraz pokročilejšou automatizáciou,“ hovorí David Strnad, vedúci Logistiky Škoda Auto. Prechodom k novému typu navigácie už nie sú potrebné podľa neho zásahy do podlahy a výrazne sa zvyšuje flexibilita pri úprave dráh.
„Robotické vozíky sú priamo prepojené na jednotlivé pracoviská v hale a okamžite sa prispôsobujú aktuálnej situácii, čím sa zvyšuje produktivita. K montážnej linke je materiál privezený presne v čase jeho potreby,“ vysvetľuje Peter Mačuš, technický riaditeľ CEIT. Podľa jeho slov systém vyhodnocuje dopravné podmienky a odovzdáva informácie dôležité pre rozhodovanie a riadenie jednotlivých častí logistického procesu a logistických prostriedkov. Zároveň zhromažďuje informácie pre neskoršiu analýzu a optimalizáciu logistiky. Monitorovanie umožňuje prehľadné zobrazenie stavu a pozície jednotlivých logistických prostriedkov. Manažéri logistického procesu navyše môžu ovplyvňovať jednotlivé prvky v reálnom čase.
Škoda Auto týmto projektom potvrdila dlhoročnú spoluprácu so spoločnosťou CEIT pri automatizácii internej logistiky. Prvý ťahač, vrátane automatických periférií, začal jazdiť v montážnej hale automobilky už v septembri v roku 2011. Odvtedy spoločnosť dodala do závodu desiatky robotických vozíkov s množstvom špeciálnej techniky. Zvyšujú produktivitu logistiky, do hál priniesli vyššiu úroveň automatizácie, spoľahlivosti, flexibility a hlavne bezpečnosti pri manipulácii s nákladom. Súčasťou aktuálnej flotily je aj nový typ robotického vozíka s nosnosťou až do šesť ton. Logistický systém dopĺňajú automatické periférie, ktoré slúžia na prepravu a prekladanie nákladu.