Jakub Velko: Koronakríza ukázala, aká je pre spoločnosť dôležitá logistika
„Inovácie posúvali vždy celý svet dopredu. A som presvedčený, že to tak bude aj naďalej. Firmy, ktoré mali procesy viacej zautomatizované a boli zvyknuté používať rôzne IT riešenia, lepšie zvládli pandémiu koronavírusu a aj v budúcnosti budú lepšie čeliť rôznym kritickým obdobiam,“ zdôrazňuje Jakub Velko, konzultant spoločnosti 108 Agency.
Ako vnímate v dobe koronakrízy postavenie logistiky?
Počas koronakrízy sa ukázalo, aká je pre nás ako spoločnosť dôležitá logistika. Hlavne počas prvej vlny na jar by sme bez dobre fungujúcej logistiky mali problém so zásobovaním, a to najmä potravín, ale aj drogérie a iných potrebných vecí. Ľudia pochopili, že bez tých „škaredých“ skladov pri diaľnici a kamiónov by sme mali so zásobovaním obrovský problém.
Ktoré segmenty logistiky najviac zasiahla pandémia?
Vzniknutá situácia bola výzvou hlavne pre logistické spoločnosti, ktorých hlavní klienti sú z oblasti automotive. Na jar sa tento segment takmer úplne zastavil. O určité vyťaženie takto vzniknutých voľných dopravných kapacít sa postarali potravinári a segment e-commerce, pre ktorý to bol zas naopak veľmi silný rok. Tie najznámejšie e-shopy medziročne výrazne narástli.
Aký vplyv mala aj má pandémia na podnikanie 108 Agency?
Musím povedať, že pandémiu sme ako spoločnosť ustáli bez výraznejších problémov. Niektoré otvorené projekty sa síce na určitý čas pozastavili, ale iné sa naopak pohli dopredu. Po odznení prvej vlny, počas leta, sa nám podarilo viacero projektov doviesť až do úspešného konca a teraz, aj napriek druhej vlne sa objavilo viacero nových klientov, pre ktorých hľadáme ideálne riešenia na skladovanie. Treba ale podotknúť, že trh s kancelárskymi nehnuteľnosťami zažíva ťažšie obdobie ako industriálny trh.
Do akej miery dokážu inovácie pomáhať firmám prekonať kritické obdobie?
Inovácie posúvali vždy celý svet dopredu. A som presvedčený, že to tak bude aj naďalej. Tak isto si myslím, že firmy, ktoré mali procesy viacej zautomatizované a boli zvyknuté používať rôzne IT riešenia, lepšie zvládli pandémiu, ale aj v budúcnosti budú lepšie zvládať rôzne kritické obdobia.
Čo si myslíte o dôležitosti automatizácie, robotizácie a digitalizácie v dnešnej dobe?
Ako som už vyššie povedal, inovácie, ako súhrnne slovo pre to, čo ste vymenovali v otázke, sú neodmysliteľnou súčasťou tejto doby a budúceho pokroku. Firmy, ktoré sa tomu prispôsobia, budú mať lepšiu šancu uspieť v biznise a vyhrať nad konkurenciou.
Do akej miery dokážu inovácie pomáhať v oblasti, v ktorej pôsobí 108 Agency?
Naša práca je vo veľkej miere o budovaní dobrých vzťahov s klientmi a developermi. Pravidelné stretávanie sa bolo a stále je obmedzené. Pravidelne však využívame rôzne aplikácie na konferenčné hovory, ktoré nám celú túto prácu zjednodušujú – to nám pomáha riešiť aktuálnu situáciu. Okrem iných inovácií pracujeme aj na zavedení online systému, ktorý umožní klientovi po prihlásení sa presne podľa jeho požiadaviek a realtime vygenerovať ponuku voľných priestorov, ich layout, fotografie, kto budú jeho susedia v parku a iné informácie potrebné pre relevantné rozhodnutie. Nepredstavujte si teraz ale klasický inzertný portál, na ktorom sú všeobecné informácie. Tu si klient bude vedieť pozrieť už presne prispôsobenú ponuku.
Spomeniete si na inováciu, ktorá pomohla firme, s ktorou spolupracujete?
Klient z fulfillment segmentu výrazne investoval do automatizácie, robotizácie a vytvoril si vlastný IT systém. Tieto technológie mu teraz umožňujú spracovávať objednávky v kratšom čase doručenia a zároveň zvýšili kvalitu služieb.
Ako vnímate modernizáciu z hľadiska online komunikácie?
Je to neoceniteľný pomocník. Bez online komunikácie by sme počas izolácie nemali možnosť, resp. by sme mali výrazne obmedzenú možnosť pracovať, ale aj nakupovať, čo by, okrem iného, malo oveľa väčší vplyv na našu ekonomiku, ako je tomu v skutočnosti.
Mnoho firiem využíva homeoffice, patríte aj vy k nim?
V 108 Agency celú situáciu okolo pandémie berieme vážne, ale zároveň sa snažíme na rôzne situácie pozerať s chladnou hlavou a nepanikáriť. Zväčša pracujeme z domu, ale keď je treba, vieme ísť aj s klientom na obhliadky a rokovania. Samozrejme, za dodržania opatrení nariadených vládou, tak aby sme neohrozili zdravie kolegov, klientov ani naše rodiny.
V čom môže mať prínos súťaž Ocenenie LOG-IN o najlepšie inovácie roka 2020?
Firmy, ktoré zavádzajú rôzne inovácie do svojej každodennej práce, si tak budujú lepšiu pozíciu v konkurenčnom boji o zákazníka a získavajú náskok pred svojimi „súpermi“. Táto súťaž im dáva možnosť inšpirovať sa inými inovatívnymi spoločnosťami z príbuzných oblastí ich podnikania a objaviť tak nové technológie, alebo postupy, ktoré im budú vedieť v budúcnosti pomôcť.
Prečo sa stal 108 Agency partnerom ocenenia LOG-IN?
Myslíme si, že inovácie sú hnacím motor pokroku. Ich aplikovanie do pracovného života posúva firmy dopredu a prispieva k efektívnemu využívanie zdrojov, a tým sa zlepšuje aj samotná kvalita služieb pre zákazníkov. Zdieľanie týchto inovatívnych nápadov a technológií pomáha vylepšovať celý logistický segment. Preto sme radi podporili súťaž o najlepšiu inováciu.
Vymenovali by ste zopár inovácií zo súťaže LOG-IN 2020, ktoré vás oslovili?
Všetky inovácie, ktoré boli zapojené do súťaže, sú hodné uznania a gratulujem ich tvorcom, že to nie len vymysleli, ale aj aplikovali do života. Veľmi ma zaujal projekt od Anasoft s IT softvérom vnútropodnikovej logistiky, ktorý umožnil spoločnosti Dedoles výrazne zefektívniť ich prácu pri riadení operácií v sklade. Za zmienku stoja aj developeri Panattoni, CTPark a SIGNUM s ich ekologickým prístupom pri stavbe nových projektov a v neposlednom rade aj Lidl s ich flotilou EKO nákladných áut.
Čo očakávate v najbližších mesiacoch v oblasti ekonomiky, logistiky a developmentu?
Vidím svetlo na konci tunela. Očakávam, že budúci rok sa už svet vráti do zabehnutých koľají, ale veľa pracovných postupov a bezpečnostných opatrení, ktoré nás učí pandémia, ostanú. Predpokladám, že firmy vo väčšej miere budú využívať homeoffice a online komunikáciu. Ponechajú hygienické opatrenia na pracovisku a zapamätajú si krízové postupy, ktoré zaviedli v týchto časoch. Verím, že ľudia sa vrátia do obchodov, reštaurácií a kaviarní, a ekonomika sa dostane na čísla z „predkoronového“ obdobia.
Autor: Tomáš Szmrecsányi, šéfredaktor časopisu systémy Logistiky