Společnost DB Schenker používá ve skladu v Dobřanech u Plzně bezmála dvacítku manipulační techniky na lithium-iontové baterie. V dobřanském skladu tak nyní skladníci mohou využívat tříkolové vozíky s vysokým volným zdvihem vhodné pro nakládku a vykládku vozidel nebo kontejnerů, BT retraky uzpůsobené pro zvedání těžkých nákladů do velkých výšek, ručně vedené vozíky s klasickými nebo dvoupaletovými vidlicemi a sklopnou stupačkou pro manipulaci i při pojezdech na delší vzdálenosti. Pomyslný peloton pak uzavírají vychystávací vozíky pro práci ve výškách až 6,3 m.
„Všechny vozíky jsou vybaveny lithium-iontovými bateriemi, které jsme zvolili pro každodenní logistické operace. Tato technologie má nižší spotřebu energie a tím pádem až o 30 procent levnější provoz a zároveň delší životnost, což přináší úspory při nákupu baterií a odpadá také potřeba investovat do náhradních článků ve frekventovaných provozech. Baterie se mohou nabíjet kdykoliv díky rychlému průběžnému dobíjení, takže jsou stroje prakticky nepřetržitě připraveny k provozu,“ shrnuje hlavní výhody nové manipulační techniky ředitel společnosti Tomáš Holomoucký.
Lithium-iontové baterie vydrží podle dodavatele přibližně 5000 nabíjecích cyklů a odvedou více práce s menší spotřebou energie a s nižšími náklady na manipulaci i bateriové hospodářství než běžné olověné baterie. Klíčovým benefitem baterií je dlouhá životnost, kterou nemůže obsluha v podstatě žádným způsobem negativně ovlivnit. Odpadají také rizika, se kterými je spojen provoz olověných akumulátorů, tedy hrozba podbití, úplného vybití, nebo riziko výbuchu plynů.
„Využití lithium-iontových baterií se nám za několik měsíců osvědčilo, tato technologie je bezpečnější a ekologičtější než využívání olověných baterií. Zavedli jsme ji také již ve skladech v Ostravě a Mnichově Hradišti a plánujeme uvedení do provozu také na dalších skladech,“ dodává Markéta Markesová, manažerka centrálního nákupu.
Zatímco pro skladovou manipulační techniku jsou stěžejní lithium-iontové bateriové články, vozový park DB Schenker v rámci alternativních paliv dlouhodobě sází na stlačený zemní plyn (CNG), který pohání většinu flotily osobních, užitkových, a částečně i nákladních vozů. Nedávno také logistická společnost otestovala dálkový provoz kamionu na zkapalněný zemní plyn (LNG), který vyrazil na pravidelnou zpáteční linku z Rudné u Prahy do nizozemského Tilburgu.