Kategorie: Projektová inovace roku
Inovace #8
Přihlašovatel: HOPI
HOPI zahajuje investici do výstavby master DC v Prostějově v roce 2020 jejíž celková konečná výše dosáhne více než 500 000 000 Kč. Strategická pozice této stavby vyvolala okamžitý zájem a kapacita byla vyprodána ještě před samotným zahájením stavby. Nabídnuté řešení umožnuje konsolidaci 4 skladů a následnou X-border distribuci do více zemí. Samotná stavba je navržena tak, aby ji šlo zvětšit až na dvojnásobek kapacity při konsolidaci dalších krajin.
HOPI učinilo závazek realizovat výstavbu v rekordním čase. Od startu projekčních prací až po první příjem zboží do skladu neuběhne ani 12 měsíců. Cca. 30 000 m2 skladové plochy bude rozděleno do dvou teplotních režimů. Sklad bude mít nestandardní výšku 14m (standard 12m) a jako chladící medium bude použit ekologické řešení ZE1234, aby byla zachována co největší šetrnost k životnímu prostředí. Střechu objektu plánujeme pokrýt fotovoltaickou elektrárnou. Navíc celá stavba je realizována pod kontrolo SEI (státní energetická inspekce) v parametry téměř pasivní stavby.
Komplexita skladových procesů je parná na široké škále různorodého sortimentu. Bude nutné ohlídat artikly s pachovou stopou například kávu, křehké věci jakou jsou například sušenky, kojenecká výživa, krmení pro psy, elektronika takto heterogenní soubor artiklů generuje velké množství doplňujících informací a limitací, které musejí být při manipulaci a vychystávání zohledněny. Pro efektivní vychystávání takto komplexního sortimentu bude mimo jiné zvolen tzv. pick train známý z automotiv. Jedná se o simultánní vychystávání více zakázek. Demonstrace náročnosti projektu je i v integraci vychystávání objednávek pro e-shopy a distribuce do detailu například na veterinární kliniky. Tento způsob paralelního toku zboží (paletový a kartónový) v odlišných časových nárocích vyžaduje individuální programátorskou přípravu WMS. Manipulační technika bude použita standardní (retraky, VZV, NZV) s inovativním řešením napájení za pomocí lionových baterií.
Individuální požadavky zákazníku na VAS (value added services) budou realizovány za pomocí elementů průmyslu 4.0. Příkladem může být paletizace a depaletizace za pomocí cobotů, automatické balící linky a další. Ke kompletaci SRP (shelf ready packaging) budou použity interně vyvinuté modulární linky, která umožní rychlou přestavbu a tím budou zohledňovat flexibilní potřeby zákazníka a HOPI umožní reagovat na změny objemů a artiklů.
Distribuce zboží bude probíhat ve 3 teplotních režimech (než 100 kamionů denně + parcel). Ve flotile nebudou chybět nejnovější trendy jako jsou návěsy tzv. doubledeckery (až 72 pal), HOPI Road train s délkou 25,25m a lokální kartónová distribuce bude částečně realizována za pomocí elektro dodávek. Transparentní online monitoring toku zboží a komunikace bude zajišťovat inertně vyvinutá aplikace eDriver, která v real-time podmínkách zabezpečuje tok informací řidič<->dispečer<->zákazník. Naši řidiči budou i na tomto projektu vybírat hotovost vč. EET řešení.
Pro fungování celého komplexu bude zaškolen nový tým 160 zaměstnanců, který se může těšit na zázemí odpovídající standardům 21. století. Prostějov je známý příznivými podmínkami pro jízdu na kole do zaměstnání. Tento trend bude podpořen ebike-sharingovou stanicí.
V areálu master DC Prostějov budou skladovat tři zákazníci patřící do TOP FMCG potravinářských firem světa. Jejich sortiment má identické distribuční špičky s nárůstem až 30% objemu. I tento fakt byl zohledněn při přípravách projektu.